Długa historia Vogue'a

Vogue już od 126 lat uchodzi za najbardziej wpływowy magazyn mody. Wyznaczył standardy jakości i stylu dla wielu innych pism oraz pomógł rozwinąć niejedną karierę – modelek, projektantów i fotografów. Obecnie wydawany jest w ponad 20 krajach. Od 2018 roku również w Polsce.

Vogue został założony przez Arthura Turnure w 1892 toku w Nowym Jorku jako niskonakładowy tygodnik. Po przejęciu tytułu przez wydawnictwo Condé Nast w 1909 roku dodano więcej koloru, reklam i artykułów dotyczących zagadnień społecznych, kulturalnych oraz wydarzeń z życia elit i świata mody. Pismo zaczęło ukazywać się co dwa tygodnie. Pojawiła się również wersja brytyjska i francuska. Vogue stał się ekskluzywnym magazynem adresowanym głównie do eleganckich, zamożnych dam. Co ciekawe, rozwojowi pisma nie zaszkodziły ani wojenna zawierucha, ani okres Wielkiego Kryzysu. Najwyraźniej czytelniczki znalazły w prezentowanym na łamach Vogue'a świecie mody ucieczkę od trudnej i ponurej rzeczywistości.

Duże zmiany przyszły wraz z legendą świata mody, Dianą Vreeland, która jako redaktor naczelna skierowała pismo w stronę młodych ludzi. To właśnie ona połączyła Vogue’a z takimi osobistościami jak Andy Warhol, Twiggy czy Veruschka.

W 1973 roku Vogue stał się miesięcznikiem. Pod skrzydłami Grace Mirabelli przeszedł gruntowną metamorfozę. Stał się magazynem sprzedającym marzenia o wiecznej młodości i luksusowym, aczkolwiek niedostępnym dla większości osób świecie.

Od 30 lat redaktor naczelną amerykańskiej edycji magazynu jest wszystkim znana Anna Wintour. Aby chronić wysoki statusu czasopisma, jego autorytet i pozycję na rynku Wintour zdecydowała się koncentrować na nowoczesnej stronie mody bardziej dostępnej dla szerszej publiczności. Dawniej okładki poszczególnych numerów zdobiły grafiki. W dzisiejszych czasach obecność na „jedynce” Vogue'a jest marzeniem i ukoronowaniem kariery dla wielu modelek i celebrytów.