Historia bikini

Sezon urlopowy to idealny moment, aby zaopatrzyć się we właściwy strój plażowy. Kobiety mogą wybierać spośród licznych modeli – od jednoczęściowych kostiumów, które dużo zakrywają po te najbardziej skąpe. Obecnie bikini nie wzbudza już takich emocji jak dawniej. Przyjrzyjmy się jego burzliwej historii.

Wynalezienie bikini przypisuje się dwóm projektantom, którzy w 1946 roku opracowali je niezależnie od siebie. Byli to Louise Réard i Jacques Heim, który swój wynalazek nazwał po prostu atomem. Natomiast Réard nadał mu nazwę jednego z atoli na Pacyfiku, gdzie przeprowadzono próbę jądrową i właśnie określenie – bikini zagościło na trwałe w naszym słowniku. Co ciekawe ówczesne modelki miały opory przed prezentowaniem skąpego stroju. Twórcy musieli zatrudniać do tego celu odważniejsze striptizerki.

O ile młode Francuski dość szybko zaakceptowały bikini i chętnie eksponowały swoje wdzięki, to bardziej pruderyjne Amerykanki przekonały się do tego stroju dopiero w połowie lat 60. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii jego noszenie było przez długi czas wręcz zabronione.

Rewolucja seksualna lat 70. przyniosła dalszą redukcję wykorzystanego materiału. Bikini ograniczało się do czterech trójkątów połączonych cienkimi sznureczkami. Dekadę później nastała era stringów. W dzisiejszych czasach podejście do nagości uległo znacznej zmianie. W krajach zachodnich bikini jest powszechnie przyjętym strojem plażowym. Noszą je praktycznie wszystkie pokolenia, a jeszcze nie tak dawno był to strój o dużej sile rażenia.