Kardigan – który wybrać?

Kardigan to bardzo popularny dodatek w okresie jesienno-zimowym, bo jest ciepły i uniwersalny. Sprawdzi się zarówno w stylu sportowym, jak i eleganckim, do spodni, jak i sukienki. Sprawia, że stylizacja jest ciekawa dzięki zastosowaniu warstw.

Kardigan ma bardzo ciekawą historię, bo narodził się podczas wojny krymskiej w XIX wieku na bazie kamizelki noszonej jako część munduru przez żołnierzy angielskich. Swoją nazwę wziął od Jamesa Thomasa Brudenella – siódmego księcia Cardigan, jednego z generałów. Przez kilkadziesiąt lat uchodził za niezobowiązujący element garderoby i najczęściej noszono go podczas uprawiania sportu. W latach 20. spopularyzowała go Coco Chanel.

Panie o drobnej budowie mogą pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa przy wyborze kardiganu. Mogą wybierać duże wzory, sploty, odważne kolory, dodatki z błyskotkami i nietypowe materiały. Osoby o krąglejszych kształtach powinny wybierać dłuższe modele. Świetnym trikiem na wyszczuplenie sylwetki będzie zapięcie swetra dopiero na linii biustu, dzięki czemu wydłużamy dekolt i szyję.

W szafie oversize’owy kardigan jest wręcz niezastąpiony – świetnie wygląda w połączeniu z rurkami, spódnicami i sukienkami. Dodanie do niego białej koszuli i szpilek stworzy idealny biurowy look. Do długiego swetra można założyć kapelusz albo chustę, co nada outfitowi odrobinę nonszalancji. W przypadku kardiganu za kolana warto pamiętać o obcasach, aby nie skrócić sylwetki. Jeśli chcesz zainwestować tylko w jeden sweter, wybierz klasykę, czyli kolor czarny.