KARNAWAŁ 2020

 

Tym razem nie zapraszamy do Brazylii. Niezwykle karnawałowe atrakcje czekają na nas we Włoszech, Hiszpanii, Porugalii i w Niemczech.

 

Viareggio – 1.02 – 25.02.2020 W 1873 roku zamożni mieszkańcy włoskiego Viareggio zorganizowali paradę wozów przybranych kwiatami. Biedniejsza część społeczeństwa wykorzystała ten pochód do protestu w sprawie podatków i wyszła na ulice w maskach.

WIELKIE KUKŁY

Tak rozpoczęła się historia corocznego Carnevale di Viareggio, podczas którego figury wykonane z papier mâché królują w miasteczku. Kukły tworzone są w ten sam sposób od 1925 roku, kiedy to miejscowy rzeźbiarz opracował zarówno konstrukcję, jak i masę papierową do ich produkcji. Zwykle przedstawiają osobistości ze świata polityki, sportowców, artystów i celebrytów. Niektóre z figur mają nawet 20 metrów wysokości i ważą około 40 ton. Potrafią ruszać ustami, rękoma oraz obracać głowę w stronę publiczności, dlatego można powiedzieć, że każda platforma jest sceną teatralną, na której odbywa się niesamowity spektakl. Maskotkami karnawału w Viareggio są Burlamacco i Ondina. Pajac w biało-czerwonym stroju oraz towarzysząca mu piękna kobieta zostali wymyśleni w 1931 roku przez Uberto Bonettiego. Karnawał w Viareggio przyciąga co roku ponad 800 tysięcy uczestników. Każdy z nich może dołączyć do barwnego korowodu, jeśli tylko zechce się przebrać. Santa Cruz de Tenerife – 19.02 – 1.03.2020 Hiszpański karnawał w Santa Cruz jest drugim najpopularniejszym na świecie. Wyprzedza go tylko brazylijskie święto w Rio de Janeiro.

WYBÓR KRÓLOWEJ

Wydarzeniem, które przenosi zabawę z sal na ulicę jest Gala Wyborów Królowej Karnawału, uważana za oficjalną inaugurację wspólnej zabawy. Pretendentki do tytułu prezentują się w niesamowitych kreacjach, ważących często ponad sto kilogramów! W piątkowy wieczór po gali ma miejsce pierwsza wielka parada. Kolejne dni obfitują w piękne i barwne wydarzenia jak choćby Carnaval de Día. We wtorek ulicami miasta przetacza się kolejny imponujący korowód – Desfile del Coso. Wszyscy bawią się do rana, bo w Popielec ma miejsce wydarzenie zwiastujące finał karnawału, czyli Entierro de La Sardina (Pogrzeb Sardynki). Oficjalny koniec karnawału następuje w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

Madera – 19.02 – 25.02.2020 Obchody jednego z najhuczniejszych karnawałów w Europie rozpoczynają się od Festa dos Compadres w miejscowości Santana na portugalskiej Maderze. Główną atrakcją tej parady są kukły – karykatury osób publicznych, a barwny korowód stanowi satyryczny komentarz do aktualnych wydarzeń w Portugalii i na świecie.

W POSZUKIWANIU ALEGORII

Falujące tłumy bawią się, niosąc ze sobą radość, której nie sposób nie ulec. Punktem kulminacyjnym wydarzeń jest wielka karnawałowa parada Cortejo Alegórico organizowana w sobotę poprzedzającą Popielec. Przygotowania do niej trwają miesiącami. Obchody karnawału kończy ostatkowy pochód błaznów – Cortejo Trapalhão. Do udziału w nim zaproszeni są wszyscy goście – wystarczy pomysł na przebranie i z widzów staniemy się uczestnikami tego wydarzenia! Kolonia – 20.02 – 25.02.2020 W wielu niemieckich miastach co roku organizowany jest karnawał, ale to nadreńską Kolonię uznaje się za jego stolicę.

PIĄTA PORA ROKU

W Niemczech karnawał rozpoczyna się już 11 listopada o godz. 11.00, a kończy we wtorek poprzedzający Popielec. Czas ten zyskał sobie miano Piątej Pory Roku. Podczas ostatniego czwartku karnawału (Weiberfastnacht) kobiety szturmują ratusz i nożycami obcinają mężczyznom krawaty, przejmując na jeden dzień symbolicznie władzę w mieście. W zapustny poniedziałek, nazywany Rosenmontag, przez miasto wędrują parady przebierańców. To kulminacyjne wydarzenie karnawału, w którym bierze udział nawet milion osób. Zabawę kończy Nubbelverbrennung, odbywający się wostatni wtorek karnawału (Fastnachtsdienstag). Kukła (Nubbel) palona jest wieczorem wraz ze wszystkimi grzechami minionych dni. Obrzędem tym mieszkańcy Kolonii kończą zabawę i rozpoczynają czas wyciszenia, czyli Fastenzeit.