Kultowe obuwie sportowe

Buty typowo sportowe - kiedyś zarezerwowane wyłącznie na boiska, bieżnie i korty- stały się obecnie uniwersalnym elementem garderoby. Chyba nie ma osoby, która by nie posiadała przynajmniej jednej pary wygodnych butów na gumowej podeszwie.

Historia płóciennych tenisówek sięga końca XIX wieku. Taki rodzaj obuwia noszono wtedy na plaży. W 1917 roku pojawiły się kultowe Conversy. Trampki tej marki zyskały dużą popularność dzięki kampanii reklamowej wykorzystującej postać słynnego bejsbolisty – Chucka Taylora. Jego nazwiskiem nazwano nawet najpopularniejszy obecnie model. Amerykańskie nastolatki zaczęły nosić obuwie sportowe poza boiskiem już w latach 50. Natomiast w Europie skłóceni ze sobą bracia Dassler powołali w 1948 roku do życia dwie rywalizujące ze sobą firmy – Pumę i Adidas. Jednak Polacy długo nie mieli dostępu do nowinek z Zachodu. Przez lata królowały u nas tzw. „czeszki” (płócienne, wsuwane damskie buty z poprzeczną gumką) oraz sofixy. Z czasem wizerunek butów sportowych uległ pogorszeniu, ponieważ zaczęły być utożsamiane z dość agresywną subkulturą. Na szczęście uległo to zmianie i wiele modeli przeniknęło do mody ulicznej.

W XX wieku znani projektanci zaczęli tworzyć całe kolekcje obuwia dla takich marek jak Reebok, Gola czy Nike. Ulica pokochała buty sportowe - stały się one wręcz elementem popkultury. Co odważniejsi łączą je także ze strojami bardziej eleganckimi. Obecnie mężczyźni coraz chętniej wybierają trampki nawet do garnituru, jednak obuwie sportowe najlepiej wygląda w bardziej streetowych stylizacjach. Nasze stopy będą nam wdzięczne, jeśli od czasu do czasu zamienimy wysokie szpilki i ciężkie trapery na coś bardziej wygodnego.