MĘSKA KLASA – PITTI UOMO

Na targi Pitti Uomo czeka cała branża mody męskiej. Wystawcy, projektanci, fashioniści na kilka dni zmieniają wygląd Florencji. Przyjemnie jest popatrzeć na mężczyzn ubranych elegancko, ale i poza schematami. to Wysmakowane modowe wybory.

Pitti Immagine Uomo to największe, najbardziej wpływowe i prestiżowe targi mody męskiej na świecie. Obowiązkowy punkt w kalendarzu fashionisty. Odbywają się dwa razy do roku – zimą i na wiosnę, niezmiennie od września 1972 roku we Florencji. Są rozwinięciem wcześniejszych targów mody damskiej.

Pierwsze edycje Pitti Uomo poświęcone były głównie strojom oficjalnym – koszulom, garniturom, spodniom wizytowym, krawatom. Debiutowali tu Giorgio Armani czy Ermenegildo Zegna. Dzisiaj Pitti Uomo to nie tylko miejsce, w którym firmy produkujące odzież i akcesoria męskie wystawiają swoje stoiska. To również wielki festiwal mody męskiej z pokazami, prezentacjami i mnóstwem wydarzeń towarzyszących. Pitti odbywa się w XVI-wiecznej Fortecy św. Jana Baptysty, usytuowanej wewnątrz florenckich murów. Kultowym wręcz miejscem w fortecy jest murek, na którym siadają mężczyźni, a fotografowie robią im zdjęcia, które później możemy oglądać na przykład na Instagramie. To święto całej blogosfery mody męskiej! Targi odwiedzane są co roku przez największe osobistości mody męskiej. To współcześni dandysi, którzy kreują modę. Mówią na nich peacocks, w znaczeniu kolorowych ptaków, i nie bez powodu, bo to oni wyznaczają trendy. Poprzednie, z rozmachem zorganizowane edycje i goście specjalni, na przykład Jeremy Scott czy Shayne Oliver, projektant marki Hood by Air, prezentującej estetykę Brooklynu, sprawili, że event urósł do rangi najbardziej topowego w branży mody męskiej.

Z roku na rok Pitti odwiedzane są przez coraz więcej osób związanych z branżą modową: krawców, właścicieli niszowych marek, dziennikarzy, fotografów, blogerów. Prezentowane tu ubiory są przeważnie szyte na miarę z najlepszych tkanin. Zwykle uczestnicy tego wydarzenia prezentują eklektyczną, sportowo-elegancką mieszankę stylów. Liczy się oryginalność. Jest to kopalnia inspiracji dla wszystkich tych, którzy są zmęczeni sztywnymi ramami rozmaitych dress code’ów. Patrząc na florenckie ulice podczas targow Pitti, można się przekonać, że miks elegancji z lookiem streetwearu wchodzi już do kanonu mody.

MĘSKA KLASA – PITTI UOMO

Podczas ostatniej edycji targów wśród wystawców można było dostrzec rosnącą świadomość dotyczącą ekologii. Najwyraźniej w tym kierunku będą się rozwijać światowe marki. W 95. edycji Pitti Immagine Uomo po raz kolejny uczestniczyła marka Emanuel Berg, polska marka odzieżowa, która odnosi międzynarodowe sukcesy na rynku produktów klasy premium. We Florencji zaprezentowała kolekcję jesienno-zimową. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem, showroom Emanuela Berga był często odwiedzany przez uczestników targów. Na Pitti Uomo odnotowuje się też obecność kobiet, które kochają świat fashion. Nic dziwnego, bo jest to znaczące wydarzenie modowe, a moda męska jest dla kobiet nęcąca. Niejedna część garderoby przywędrowała do nas prosto z męskich szaf.

MĘSKA KLASA – PITTI UOMO

MODNA FLORENCJA

W 1951 roku włoski arystokrata i handlowiec Giovanni Battista Giorgini zorganizował we Florencji pierwszy pokaz „High Italian Fashion Show”, który miał na celu zareklamowanie włoskiej mody kupcom z Ameryki. I tak odwiedzali Londyn i Paryż, więc Giorgini namówił ich też na przystanek we Włoszech.

Na początek zaprezentował im tylko damskie kolekcje takich marek jak Fabiani, Simonetta i Veneziani. Okazało się, że włoska moda bardzo spodobała się za oceanem, a Florencja, na długo przed Mediolanem, stała się stolicą włoskiej mody.