Męski płaszcz

W garderobie każdego eleganckiego mężczyzny płaszcz powinien być elementem obowiązkowym. To ciągle niedoceniane przez panów okrycie wierzchnie jest idealną alternatywą dla wszelkiego rodzaju kurtek.

Wbrew pozorom płaszcze są bardzo uniwersalne. Nawet te o klasycznych krojach można śmiało łączyć z obuwiem sportowym lub modnymi ostatnio sztybletami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spod wełnianego okrycia wystawał kaptur ulubionej bluzy. Przeplatanie się sportowego szyku i ponadczasowej elegancji nadaje charakteru każdej męskiej stylizacji.

W tym sezonie króluje stonowana gama kolorystyczna. Dominują odcienie neutralnych szarości oraz czerń. Możemy również dostrzec kolory natury: ciepłe, karmelowe beże, zgniłe zielenie, szlachetne brązy i granaty. Płaszcz jako nakrycie wierzchnie jest dominującym elementem ubioru, dlatego tak ważne jest dopasowanie jego fasonu do sylwetki. Przy wyborze odpowiedniego kroju powinniśmy kierować się przede wszystkim budową naszego ciała.

W przypadku niskiego wzrostu zaleca się długość lekko za pośladki, maksymalnie do połowy uda. Taki fason nie obciąża i nie skraca sylwetki. Z kolei kołnierze o wąskich klapach oraz jednorzędowe zapięcie dodatkowo wysmuklają. Wysocy panowie mogą pozwolić sobie na długość nawet za kolana. Dopuszczalne są zarówno duże wzory (krata), jak i kolory odcinające się od spodni (np. musztardowy płaszcz i granatowe spodnie). W przypadku szczupłej sylwetki wskazane są luźne fasony z pagonami na ramionach, dużą liczbą kieszeni. Dobrym rozwiązaniem będą również duże wzory, grubsza tkanina oraz dwurzędowe zapięcie. Przy krępej budowie ciała wybieramy kroje dopasowane, ale nie obcisłe. Najlepsze będą jednorzędowe fasony, modele przewiązywane w pasie, z wąskimi klapami bądź stójką, koniecznie w drobny wzorek (np. jodełka).