Moda ekologiczna i świadoma

Lata 90. na świecie (w Polsce początek XXI wieku) były czasem ogromnych przemian w naszej mentalności. Rosła świadomość problemów klimatycznych i pozostałych zagadnień związanych z ochroną środowiska naturalnego: walka z zanieczyszczeniem, odpadami, recykling. Odpowiedzią świata mody na rosnące wymagania były ekologiczne kolekcje oraz przyjazne środowisku ubrania.

Wcześniej, tak naprawdę, nikogo nie interesowały kwestie etyczne związane z modą. Dziś ekomoda jest wielkim biznesem. Wzrasta zainteresowanie losami azjatyckich robotników oraz naturalnymi włóknami z upraw ekologicznych. Promuje się również ubrania z recyklingu. W tę filozofię idealnie wpisuje się kolekcja Conscious marki H&M. Jest to efekt pracy na rzecz ekologii. Materiały zastosowane w tej linii to przede wszystkim bawełna, poliester i poliamid w większości pochodzące z odzysku. Co ciekawe, każdy z nas może dołączyć się do podobnych akcji i być bardziej eko. Swoje stare ubrania możemy oddać do recyklingu. Specjalne pojemniki zaczynają pojawiać się w wielu sklepach.

Z modą świadomą i ekologiczną nierozerwalnie wiąże się pojęcie „slow fashion”. Osoby wspierające ten trend wiedzą skąd pochodzi dana rzecz, znają jej skład surowcowy, preferują naturalność. Jakość jest dla nich najważniejsza, są w stanie zapłacić trochę więcej za wysoko gatunkowe ubrania. Przy swoich wyborach kierują się losami naszej planety, nie potrzebują zbyt wielu rzeczy materialnych do szczęścia i przede wszystkim nie są ofiarami mody.

Wybraliśmy dla Was propozycje ubrań, które pomogą w skompletowaniu przyjaznej dla środowiska szafy. Są wśród nich modele z ekologicznych kolekcji Zary (Join Life), Mango (Comitted) i wspomnianego H&M (Conscious).