Nerka wraca do łask!

Nerka to niewielka saszetka, którą zwykle nosi się na biodrach. Kiedyś uważana za kicz, teraz powraca do łask jako bardzo modny dodatek razem z innymi trendami pochodzącymi z lat 90.

Nerka zwykle była kojarzona z młodzieżą i stylem sportowym, a także turystami i festiwalami muzycznymi. Projektanci postanowili jednak wprowadzić ją także w bardziej eleganckim wydaniu.  Pojawiła się w kolekcjach takich domów mody, jak Marc Jacobs, Gucci, Prada czy Louis Vuitton. Najczęściej proponują one modele wykonane ze skór wysokiej jakości, ale w sieciówkach można znaleźć wzory, które są kolorowe, a nawet bogato zdobione. Wersje ze złotym lub srebrnym połyskiem można także wykorzystać na wieczorne wyjście. W sklepach znajdziemy saszetki zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Początków nerki można upatrywać już w XVI w., kiedy pod spódnicą mocowano torebki w kształcie gruszki lub prostokąta – dzięki temu pozostawały niewidoczne. Zastąpiono je w XVII w. zdobionymi woreczkami z tasiemką noszonymi na ubraniu. Na przełomie XVII i XVIII wieku sakiewki były głównie domeną mężczyzn.

Najbardziej standardowy sposób noszenia nerki to zakładanie jej na biodra – zarówno z przodu, z boku, jak i z tyłu. Jest mała, praktyczna i uwalnia ręce. Zastępuje torebkę, a zarazem sprawia, że stylizacja staje się naprawdę niecodzienna. Jeśli lubisz oryginalne rozwiązania, możesz nosić ją na ręku lub przewiesić przez ramię, podobnie jak listonoszkę.