Raj na stopach

Przed pojawieniem się rajstop na kobiecych nogach królowały pończochy i pasy z tzw. żabkami. Nie należały one do najwygodniejszych rozwiązań i przede wszystkim nie pozwalały na noszenie krótkich spódniczek. To prawdopodobnie pojawienie się na rynku pierwszych, nieprzezroczystych rajstop umożliwiło znaczne skrócenie długości spódnic i tym samym eksponowanie nóg.

Historia rajstop zaczyna się w latach 60. XX wieku. Wcześniej przywileju noszenia pierwszych wersji rajstop dostąpiły tancerki, natomiast pozostałe panie musiały zadowolić się zsuwającymi się pończochami. Dopiero w 1965 roku Pierre Cardin (jako jeden z pierwszych projektantów) wprowadził rajstopy do swoich kolekcji. W wersji zimowej były one grube i w jaskrawych kolorach, z kolei na lato lansowano białe i wzorzyste. W drugiej połowie lat 60. pojawiły się cieńsze modele w kolorze naturalnej opalenizny oraz kabaretki. Panie masowo zaczęły rezygnować z noszenia pończoch, których udział w rynku spadł do 5%.

Dwie dekady później kobiety zapragnęły być bardziej powabne i uwodzicielskie - stąd popularność ciemnych rajstop koronkowych oraz czarnych nieprzezroczystych, które chętnie noszono do dopasowanych minispódniczek. W latach 90. powitaliśmy rajstopy modelujące sylwetkę. Dzięki temu wynalazkowi można bez zbędnego wysiłku spłaszczyć sobie brzuch, podnieść pośladki lub po prostu uformować idealne kształty.

Wygodne, kształtujące figurę i kusicielskie rajstopy stały się współcześnie atrybutem kobiecej garderoby. Aż trudno uwierzyć, że pierwotna wersja (z XI wieku) tego elementu ubioru była zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn.