SZALE OVERSIZE

Szal to dodatek, który zdecydowanie najczęściej nosimy jesienią lub zimą, owijany jest wokół szyi, zazwyczaj w celu ocieplenia, estetyki lub z powodów religijnych. Ów dodatek określa też (na przykład w Wielkiej Brytanii) przynależność do uniwersytetu lub college'u, w sporcie barwy szalika mówią o ulubionym klubie. W starożytnym Rzymie szalik nie był wykorzystywany, aby utrzymać ciepło, ale do utrzymania w czystości. Nazwano go sudarium, co przekłada się z łaciny na angielski jako „szmatka do potu”, i był stosowany do wycierania potu z szyi i twarzy w czasie upałów. Historycy uważają, że w okresie panowania chińskiego cesarza Cheng, szaliki z tkaniny były używane do identyfikacji funkcjonariuszy lub rangi chińskich wojowników.

Pogoda zmusza nas do ubierania się na tak zwaną „cebulkę”, dlatego warto uzupełnić swoją garderobę o ciepły szal. W tym sezonie królują wyraziste, obfite szale oversize, które znajdziecie również w popularnych sieciówkach.

Zastanawiacie się jakie szale oversize wybrać? Jednolite, grube z warkoczowym splotem, a może w kratę lub pasy, które warto mieć w szafie do luźniejszych stylizacji? Chustko-szaliki z bawełny sprawdzą się w chłodnym okresie właśnie dlatego, że dzięki większemu rozmiarowi można się nimi dokładnie okryć, a nawet ochronić przed siarczystym mrozem. Zdecydowanie warto zainwestować w szal z dobrego materiału (sprawdźcie metkę i zamiast akrylu wybierzcie wełnę).

Jesienne i zimowe stylizacje polecamy uzupełniać ozdobami o odważnych i ciepłych kolorach, które rozjaśnią nie tylko outfit w stonowanym kolorze, ale również pochmurny krajobraz. Żółty, czerwony, pomarańczowy, wielokolorowy? Czemu nie!