Uniwersalna szmizjerka

Nazwa szmizjerka wywodzi się z francuskiego słowa chemisière. W modzie damskiej pojawiła się w latach 50. Jest to sukienka wzorowana na klasycznej męskiej koszuli. Najczęściej z naszytymi kieszonkami, z kołnierzykiem i mankietami. Kreacja w tym stylu doskonale sprawdzi się na różne okazje.

Można ją nosić zarówno na co dzień, jak i od święta. To, co różni szmizjerkę od męskiej koszuli to fakt, że na górze jest dopasowana (jakby szyta na miarę), a na dole lekko rozszerzona. W przeciwieństwie do koszuli może też być spięta w połowie lub przewiązana paskiem. Sięga z reguły trochę poniżej kolan (w tym roku jest moda na szmizjerki nieco krótsze).

Szmizjerka pasuje niemal do każdej figury. W zależności od typu materiału i sposobu wykończenia może być sukienką sportową, popołudniową, wizytową czy wieczorową. W zależności od tego ile guzików zapnie się u góry i rozepnie od dołu może być sukienką skromną lub bardziej sexy. Sukienka koszulowa jest idealna na co dzień jako alternatywa do biura. Można ją założyć do zwykłych szpilek, a pasek w talii w tym samym kolorze doda szyku i dodatkowo świetne uformuje talię.

Szmizjerka w wersji oversize w zestawie z adidasami zawsze będzie wyglądać młodzieżowo i cool. W połączeniu z mokasynami lub balerinami powstanie bardziej klasyczna wersja, na którą można narzucić sweterek albo kurtkę dżinsową. Z kolei prawdziwe faszionistki noszą ją warstwowo lub łączą ze spodniami. Wszystko oczywiście w modnym i oryginalnym wydaniu.