Współczesny punk

Styl punk, kojarzony z niedbałym wizerunkiem muzyków oraz zaangażowaną społecznie subkulturą za lat 80. XX wieku, ma ciągle ogromny wpływ na modę. Stał się regularnie powracającą inspiracją dla wielu projektantów. Na przestrzeni lat charakterystyczne elementy stylu ulicy mogliśmy dostrzec m.in. u Marca Jacobsa, Saint Laurenta oraz przede wszystkim Vivienne Westwood.

Początkowo klienci dużych domów mody przyzwyczajeni do luksusu nie chcieli wydawać bajońskich sum na ubrania przypominające te z second handu. Dlatego marki modowe pomimo ulicznej stylistyki sięgają po materiały najwyższej jakości. Dzięki temu powstaje coś na kształt luksusowej odsłony stylu punk.

Wiele zapożyczeń z tej subkultury możemy również znaleźć wśród rodzimych projektantów. Przykładem może być chociażby Lidia Kalita. W jej ostatniej kolekcji widać wyraźne nawiązania do punk rocka. Charakterystyczne elementy stylu punk to skórzane spodnie, ramoneski, kraciaste koszule i marynarki, koszulki z odważnymi hasłami oraz wszędobylskie łańcuchy i agrafki. Na czasie są także połączenia zwiewnych sukienek z luźnymi kożuchami i płaszczami, ciężkimi butami z klamrami, powyciąganymi swetrami.

Styl punk, podobnie jak muzyka, jest zaprzeczeniem mody i charakteryzuje się buntowniczym i nieco chaotycznym wizerunkiem - niedobrane ubrania założone jedne na drugie, zazwyczaj za duże lub za małe, nigdy w odpowiednim rozmiarze. Wszystko to doskonale opisuje nastrój przełomu lat 80. i 90., czyli chęć odejścia od ostentacyjnego bogactwa i obsesji na punkcie wypracowanego wyglądu. Jak widać moda lubi się powtarzać.