Zbuntowane polo

Koszulka polo jest obecna w prawie każdej męskiej szafie. Chętnie po nią sięgają również kobiety. Utożsamiana jest z wygodą i sportowym stylem życia. Mało kto wie, że jej symbolika zmieniała się na przestrzeni lat, a jej popularyzację zawdzięczamy zbuntowanemu tenisiście.

Dokładne pochodzenie koszulki polo nie jest znane, pierwsze wzmianki o „polo shirts” sięgają dalekich Indii i wieku XIX. Ówcześni gracze w polo nosili klasyczne koszule z kołnierzykami i z długimi rękawami, zatem mało przypominały obecne polówki. Elitarne sporty (golf, tenis, krykiet) były uprawiane w niewygodnych koszulach. Dopiero niejaki Rene Lacoste, święcący triumfy w tenisie ziemnym (koniec lat 20. XX w.), powiedział „dość” sztywnym zasadom i zaczął występować w koszulce, którą znamy w obecnej formie. Na tamte czasy było to sporym skandalem obyczajowym. Zwłaszcza krótkie rękawy, które nie przystawały dżentelmenom.

W kolejnych dekadach (lata 50.) polówki pokochały młode elity. Na stałe wpisały się w tzw. styl preppy, charakterystyczny dla studentów prestiżowych uczelni. Z kolei pod koniec lat 60. stały się znakiem rozpoznawczym skinheadów, którzy wywodzili się ze środowisk robotniczych. Jak widać polo ma burzliwą historię. Jej przewiewność, rozciągliwość, nieskrępowany charakter doceniają obecnie wszyscy. Nie mówiąc już o braku konieczności prasowania.